E-mail: Şifre :
Haberler
Makale detayını görebilmek için Lütfen Üye olunuz...!

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar;

 

 Konu: Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar;

 

Özet:

 

25/12/2018 tarihli çevre ve şehircilik bakanlığı çevre yönetimi genel müdürlüğü tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, plastik poşetlerin ücretlendirilmesinde hakkında usul ve esaslar belirlenmiştir. Sirkülerimizde ilgili usul ve esaslar hakkında soru cevap şeklinde detaylı bir özet yapılmıştır.

 

1-      Hangi Poşetler Ücret Kapsamı Dışında Tutulacaktır:

Ø  Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler,

Ø  Plastik içeren malzemelerden, dokumalı veya dokumasız metotlarla üretilen, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler,

Ø  Canlı sucul hayvan satışında kullanılan sapsız poşetler,

Ø  Yumrulu ve/veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler,

Ø  Kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde kullanıcıya veya tüketiciye verilen poşetler,

Ø  Kargo poşetleri ile

Ø  Gümrüksüz mağazadan alınan ürünler için ilgili mevzuatı gereği kullanılması zorunlu olan özel poşetlerdir.

 

2-      Ücretli Satışlar Kimleri Kapsamaktadır:

Faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan satışlarda dahil olmak üzere, istisnasız tüm satış noktalarında (tekstil,oyuncak,elektronik gıda ve benzeri) 1/1/2019 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

 

3-Poşetler Barkodlu Olmak Zorunda mıdır:

Satış noktaları stoklarında bulunulan barkodsuz plastik poşetlerin satışını 31/03/2019 tarihine kadar gerçekleştirilebilir.

 

4-Ücretlendirme Nasıl Olacaktır:

1/1/2019 tarihinden geçerli olmak üzere plastik poşetlere uygulanacak asgari ücret adet başı vergiler dahil 25 kuruştur. Poşet satışının yapıldığı işlemlere ait belgelerde satış kalemi ve adetinin gösterilmesi ve poşetlerde barkod kullanılması zorunludur.

 

5- Tarh Tahakkuk Tahsilat Ve Denetim İşlemleri Nasıl Olacaktır:

Bakanlık tarafında çevrim içi program ile bilgi sistemi kurulacaktır. Üretici ve satış noktaları bu sistem üzerinden gerekli bilgileri bakanlığa bildirilecektir.

Satış noktaları, poşet satışlarının gerçekleştiği aya ait beyanı, takip eden ayın biri ile onbeşi arasında bilgi sistemi üzerinden yapar.geri kazanım katılım payı beyan dönemini takip eden ikinci ayın son gününe kadar bakanlık saymanlığı hesabına yatırılır. Geri kazanım katılım payı poşet için adet başı 15 kuruştur.

 

Satışa tabi plastik poşetlerin birim satış bedelinin, plastik poşetin zorunlu giderinin(poşet maliyeti vergiler ve geri kazanım katılım payının toplamı) üzerinde olması halinde, aradaki fark gelir olarak kabul edilir. Elde edilen bu gelir bakanlık merkez saymanlık hesabına yatırılarak bütçeye gelir kaydedilir.

 

6- Ücretli Satılmaması Halinde Yaptırımlar Nedir:

Düzenlemeye aykırı olarak plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her m2' si için 10 TL idari para cezası verilmesi verilecektir.

 

 

İstanbul: 02/01/2019